NOTEDIT - midiworld for blinds

Aktuálna verzia

Aktuálna verzia: 2.0
Vydaná: 15. apríla 2012
Stiahnuté: 2873

Stiahnuť Notedit 2.0

Aktuálny snapshot

Aktuálny snapshot: 108
Vydaný: 14. januára 2014
Stiahnutý: 968

Čo je nové

Stiahnuť snapshot 108

Lilypond

Ak chcete pomocou Noteditu tlačiť noty,
stiahnite a nainštalujte si program Lilypond.

Domovská stránka programu Lilypond

Stiahnuť Lilypond

Kto je Online

Momentálne je 2 návštevníkov a 0 člen(ov) online.

Ponuka

Úvodná stránka

MIDI Encyklopédia

Napíšte nám

Kniha návštev

Odporučte nás

Kontakt

RSS

Seriály

Do útrob MIDI (14)

Notedit 3 (25)

Style creator (5)

Event editor (5)

Spolu 49

Na stiahnutie

Štýly (1)

Študijné texty (9)

Spolu 10

HľadaťPokročilé vyhľadávanie

4. Prehrávanie


Autor: admin - Piatok, 22.03. 2013 - 18:00:00
Finálna verzia 3; Snapshot 100

Vďaka širokej ponuke možností je Event editor veľmi efektívny a mocný nástroj na úpravu midi súborov, no aj tak by bola práca s číslami nepohodlná, ak by sme nevedeli, čo si pod nimi máme predstaviť. Ak otvoríme midi súbor s 8 trackami, pričom súbor neobsahuje žiadnu textovú informáciu, je niekedy ťažké uhádnuť, čo vlastne daný track obsahuje za part.

Aby bola aj po tejto stránke práca pohodlná, ponúka vám Event editor možnosť prehrať skladbu, aktuálne zobrazenie alebo jednotlivé správy.

Celú skladbu môžeme v ktoromkoľvek okamihu prehrať stlačením klávesy F10 – rovnako ako v samotnom Notedite. Prehrávanie ukončíme stlačením klávesy escape.

Ak si zobrazíme konkrétny track, môžeme ho prehrať klávesou F9 – rovnako ako v Notedite. Pri prehrávaní zobrazeného tracku však Event editor ignoruje úvodné prestávky. Niektoré tracky totiž môžu obsahovať party, ktoré znejú až neskôr v skladbe. Aby ste však vedeli zistiť, aký track máte zobrazený, po stlačení F9 vám Event editor prehrá part daného tracku tak, ako keby part začínal prvou dobou. Toto je výhodné, pretože netreba čakať, kým sa v tracku ozve nejaký tón. Prehrávanie trackov však rešpektuje nastavený filter, preto de facto nehovoríme o prehrávaní tracku, ale o prehrávaní zobrazenia. Ak totiž máme súbor typu 0, máme fyzicky jeden track. Ak si zobrazíme reálne tracky a dáme prehrať aktuálne zobrazenie, bude hrať celá skladba, pretože celá je zapísaná v jednom tracku. Ak však zobrazíme tracky podľa použitých kanálov a zobrazíme si iba správy pre kanál 1, prehrávanie aktuálneho zobrazenia nám prehrá iba správy pre prvý kanál. Inak povedané – klávesa F9 nám vždy prehrá to, čo je práve zobrazené na obrazovke. Pritom ale musíme pamätať na to, že ak budeme mať na obrazovke samé riadiace príkazy, nebudeme počuť nijaký zvuk, aj keď v tracku nejaké noty sú. Pre ich prehratie musíme teda vhodne nastaviť filter – napríklad zobrazením notových správ, alebo všetkých správ v tracku.

Ak máme zobrazený konkrétny track a prezeráme si správy, môžeme aj konkrétnu správu prehrať a to stlačením klávesy enter. Ak kurzor stojí na správe Note on, budeme počuť tón. Ak je kurzor umiestnený na inej správe, môže sa stať, že nebudeme počuť nič, ale v našom midi zariadení sa uplatní nastavenie, ktoré daná správa vykonáva. Napríklad: máme zobrazený track so sláčikovým partom. Prvá správa je Program change, teda zapína zvuk slákov, druhá správa je už notová a zapína notu. Ak dáme enter na druhej správe, ale preskočíme prvú, zaznie síce tón, ale nie zvukom sláčika, pretože do zariadenia nebola odoslaná správa na zmenu zvuku a zariadenie teda ostalo pri naposledy zvolenom, alebo východzom klavírnom zvuku. Ak sa vrátime na prvú správu a stlačíme enter, nezačujeme nič, ale zariadenie nastaví zvuk sláčika. Opätovné prehranie druhej správy už zaznie ako má. Toto uvádzam najmä preto, aby sme si uvedomili, že ak správy neprehrávame za sebou, ako sú v midi súbore zapísané, môže byť vynechaná nejaká správa s dôležitým nastavením a my teda budeme síce počuť tón, ale inak ako čakáme. Nech nás to nepomýli, nie je to chyba. Je to len spôsobené nekontinuálnym prehrávaním tracku. Pri prehrávaní celého tracku sú prehrávané všetky správy jedna za druhou a teda sú priebežne vykonávané aj všetky potrebné nastavenia. To však ale iba vtedy, ak je filter nastavený na všetky správy a teda žiadna správa nie je z prehrávania vynechaná.

Event editor je možné nastaviť aj tak, aby pri prezeraní správ priamo odosielal do zariadenia správy, na ktorých stojí kurzor. Túto voľbu zapneme alebo vypneme v menu Správa.


 

·

 Ďalšie články v rubrike Event editor

25. Zarovnanie dĺžky nôt
24. Posúvanie skladby alebo jej častí
23. Nahrávanie
22. Metronom
21. Porovnávanie midi súborov
20. Kopírovanie, vystrihovanie a odstraňovanie objektov
19. Vkladanie a mazanie pozícií
18. Notový režim a midi režim

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

"4. Prehrávanie" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa
NOTEDIT - midiworld for blinds
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.06 sekúnd