NOTEDIT - midiworld for blinds

Aktuálna verzia

Aktuálna verzia: 2.0
Vydaná: 15. apríla 2012
Stiahnuté: 2301

Stiahnuť Notedit 2.0

Aktuálny snapshot

Aktuálny snapshot: 108
Vydaný: 14. januára 2014
Stiahnutý: 642

Čo je nové

Stiahnuť snapshot 108

Lilypond

Ak chcete pomocou Noteditu tlačiť noty,
stiahnite a nainštalujte si program Lilypond.

Domovská stránka programu Lilypond

Stiahnuť Lilypond

Kto je Online

Momentálne je 3 návštevníkov a 0 člen(ov) online.

Ponuka

Úvodná stránka

MIDI Encyklopédia

Napíšte nám

Kniha návštev

Odporučte nás

Kontakt

RSS

Seriály

Do útrob MIDI (14)

Notedit 3 (25)

Style creator (5)

Event editor (5)

Spolu 49

Na stiahnutie

Štýly (1)

Študijné texty (9)

Spolu 10

HľadaťPokročilé vyhľadávanie

22. Metronom


Autor: admin - Piatok, 04.10. 2013 - 18:00:00
Spustenie a zastavenie metronomu - Tempo metronomu - Nastavenie metronomu

Metronom je zariadenie, ktoré v zadanom tempe pravidelne odpočítava jednotlivé doby, pričom každú prvú dobu v takte zvýrazní. Metronom je prirodzenou súčasťou každého midi editora a nechýba ani v Notedite.

Spustenie a zastavenie metronomu

Metronom kedykoľvek spustíme a opäť zastavíme klávesou ctrl+M alebo kliknutím na položku "Spustiť/zastaviť metronom" v menu Midi. Metronom začne odťukávať jednotlivé doby, pričom prvú dobu ohlási odlišným zvukom.

Metronom môžeme spustiť počas prehrávania skladby, ale aj samostatne a rovnako ho môžeme kedykoľvek zastaviť.

Tempo metronomu

Tempo metronomu je závislé na tempe skladby a naopak. Ak máme otvorenú nejakú skladbu, alebo sa chystáme nejakú vytvárať, je logické, že tempo metronomu a našej skladby musia korešpondovať. Tempo metronomu preto nastavujeme rovnako ako tempo skladby. Klávesou F5 otvoríme okno pre zadávanie tempa a šípkami hore a dolu alebo priamym zadaním čísla zvolíme tempo. Tempo môžeme meniť aj počas ťukania metronomu, takže priamo počujeme, aké tempo sme zvolili.

Nastavenie metronomu

Metronom na ohlasovanie dôb využíva zvuky sady bicích nástrojov. Na prvú dobu spravidla použije veľký bubon, na ostatné doby paličky. Nemusí to však tak byť a to, aké bicie metronom použije si môžeme zvoliť sami.

Z menu Midi zvolíme položku Nastavenie metronomu, alebo stlačíme klávesu ctrl+shift+M. Otvorí sa okno s dvoma zoznamami, ktoré obsahujú tóny stupnice. Už sme si kedysi hovorili, že aj sady bicích sú vlastne tóny, inak povedané, celá sada bicích tvorí jeden set, v ktorom je každému tónu priradený iný pad.

Prvý zoznam tónov predstavuje zvuk, ktorý sa ozve na každej prvej dobe, druhý zoznam predstavuje údery ostatných dôb. Šípkou hore a dolu zvolíme požadované zvuky. Ak je kurzor umiestnený na jednom zo zoznamov, môžeme medzerníkom spustiť metronom a v reálnom čase zvuky meniť, aby sme našli tú najlepšiu kombináciu. Medzerníkom metronom opäť zastavíme.

V dialógu pre nastavenie metronomu sa nachádza aj editačné políčko pre zadanie hlasitosti metronomu. Šípkou hore a dolu môžeme zvoliť hodnotu v rozpätí 0 až 127, takže metronom bude ťukať tak hlasno, ako si to budeme priať.

Napokon sa na obrazovke s nastavením metronomu nachádza prepínač "Riadiť tempo externého zariadenia". Začiarknutie tohto políčka spôsobí, že metronom bude posielať signály aj cez midi výstup do pripojeného zariadenia. To je veľmi dôležité, ak chceme midi hodinami v notedite riadiť napríklad klávesový nástroj. Každý hudobný nástroj s podporou midi má totiž implementované midi hodiny a tie tikajú, keď nástroj prehráva midi skladbu, alebo hrá doprovodný štýl. Tieto hodiny je možné vypnúť. Vtedy prestanú doprovodné štýly fungovať, pretože ich nemá čo riadiť. No ak je nástroj pripojený k počítaču a v počítači beží program Notedit, môže Notedit svojimi hodinami riadiť náš hudobný nástroj. To je potrebné vtedy, ak by sme chceli z takéhoto nástroja nahrávať rytmické doprovody. Ak by totiž Notedit odťukával tempo podľa svojich hodín a klávesový nástroj podľa svojich, dôjde k tomu, že midi nahrávka bude asynchrónna a nebude sedieť s metronomom programu Notedit. Ak hodiny v nástroji vypneme a nástroj necháme riadiť Noteditom, bude Notedit presne zaznamenávať správy z nástroja.

Klepnutím na tlačidlo OK nastavenia metronomu potvrdíme a uložíme.


 

·

 Ďalšie články v rubrike Notedit 3

25. Zarovnanie dĺžky nôt
24. Posúvanie skladby alebo jej častí
23. Nahrávanie
21. Porovnávanie midi súborov
20. Kopírovanie, vystrihovanie a odstraňovanie objektov
19. Vkladanie a mazanie pozícií
18. Notový režim a midi režim

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

"22. Metronom" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa
NOTEDIT - midiworld for blinds
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd