NOTEDIT - midiworld for blinds

Aktuálna verzia

Aktuálna verzia: 2.0
Vydaná: 15. apríla 2012
Stiahnuté: 2301

Stiahnuť Notedit 2.0

Aktuálny snapshot

Aktuálny snapshot: 108
Vydaný: 14. januára 2014
Stiahnutý: 642

Čo je nové

Stiahnuť snapshot 108

Lilypond

Ak chcete pomocou Noteditu tlačiť noty,
stiahnite a nainštalujte si program Lilypond.

Domovská stránka programu Lilypond

Stiahnuť Lilypond

Kto je Online

Momentálne je 2 návštevníkov a 0 člen(ov) online.

Ponuka

Úvodná stránka

MIDI Encyklopédia

Napíšte nám

Kniha návštev

Odporučte nás

Kontakt

RSS

Seriály

Do útrob MIDI (14)

Notedit 3 (25)

Style creator (5)

Event editor (5)

Spolu 49

Na stiahnutie

Štýly (1)

Študijné texty (9)

Spolu 10

HľadaťPokročilé vyhľadávanie

23. Nahrávanie


Autor: admin - Piatok, 11.10. 2013 - 18:00:00
Pripojenie externého zariadenia - Nahrávanie skladby

Ak chceme v programe Notedit vytvoriť vlastnú skladbu, no nechce sa nám ju písať ručne alebo skladať zo štýlov, môžeme jednotlivé tracky aj nahrať. Nahrávanie je spôsob vytvárania midi záznamu, kedy reálne hráme na hudobnom nástroji a naša hra je programom Notedit zaznamenávaná. Nato, aby sme mohli vytvoriť takýmto spôsobom midi záznam, musí byť k počítaču pripojené externé midi zariadenie, spravidla klávesový hudobný nástroj, alebo klávesnica.

Pripojenie externého zariadenia

Aby program Notedit mohol zaznamenávať našu hru, musíme k počítaču pripojiť hudobný nástroj, alebo aspoň midi klávesnicu. Urobíme to tak, že pomocou vhodného USB kábla alebo klasického midi kábla a príslušnej redukcie pripojíme náš nástroj. Podrobnejšie pokyny nájdeme v návode k nástroju. Dôležité je, aby sme ho pripojili ešte pred spustením programu Notedit, pretože Notedit si práve pri štarte načítava pripojené zariadenia.

Ak máme k počítaču pripojený hudobný nástroj, môžeme na ňom prehrávať skladby, ktoré máme otvorené v Notedite. Nástroj nám teda môže slúžiť ako výstupné zariadenie. Rovnako však môžeme na nástroji hrať a našu hru zaznamenávať v programe Notedit. Vtedy hovoríme, že náš nástroj slúži ako vstupné zariadenie.

Ak máme k počítaču pripojených viac zariadení, je dôležité, aby sme programu jednoznačne povedali, ktoré zariadenie chceme používať. Toto urobíme tak, že stlačíme klávesu ctrl+shift+D, alebo v menu Nastavenia klikneme na položku Midi zariadenia. Otvorí sa okno s dvoma zoznamami. V prvom sú zobrazené všetky dostupné výstupné zariadenia a v druhom všetky dostupné vstupné zariadenia. Vyberieme tie zariadenia, ktoré chceme používať a voľbu potvrdíme stlačením OK.

Je dôležité správne nastavenie výstupného i vstupného zariadenia. Pamätajme totiž na to, že aj zvuková karta nášho počítača je vlastne výstupné zariadenie. Ak teda nastavíme ako výstupné zariadenie hudobný nástroj, budeme v ňom počuť prehrávané skladby, ale aj ťukanie metronomu, ba dokonca i zvučku programu Notedit.

Ak nastavíme nástroj ako výstupné i vstupné zariadenie súčasne, nebudeme viac pri živej hre počuť v počítači, čo vlastne hráme. Rovnako sa môže stať, že ak náš nástroj po pripojení k počítaču vypne svoju klávesnicu, alebo si takéto vypnutie vyžiada, nebudeme hrané tóny počuť v nástroji. V takom prípade sa nám hodí funkcia Thru, ktorá spôsobí, že Notedit bude prijímané správy v reálnom čase aj posielať späť, teda budeme na nástroji počuť, čo hráme. Funkciu Thru aktivujeme v menu Midi.

Nahrávanie skladby

Samotné nahrávanie zahájime stlačením klávesy ctrl+R. Ak sme predtým mali otvorenú skladbu v notovom režime, bude jej zobrazenie automaticky zmenené na midi režim. Objaví sa okno, v ktorom postupne nastavíme niekoľko požadovaných hodnôt:

- Vstupné zariadenie - v tomto zozname sa objavia všetky dostupné zariadenia. Ak ich máme viac, vyberieme to, na ktorom budeme hrať. Ak nemáme ani jedno, nie je možné pokračovať.

- Metronom počas nahrávania – určuje, či má počas nahrávania ťukať metronom alebo nie.

- Pred nahrávaním odpočítať takty – Notedit môže ešte pred začatím samotného nahrávania odpočítať ľubovoľný počet taktov. Tieto bude zároveň oznamovať číslom, takže ak sa potrebujeme od počítača premiestniť ku klaviatúre a pripraviť sa na hru, môžeme si nastaviť dostatočne dlhý čas na prípravu. Notedit bude odpočítavať takty a až po ich odpočítaní začne ostré nahrávanie.

- Počas nahrávania hrať – Notedit nám počas nahrávania môže prehrávať hudbu z iných trackov. V tomto zozname si preto vyberieme, či má byť Notedit počas nahrávania ticho (voľba nič), alebo má prehrávať skladbu či track od začiatku, alebo skladbu či track od pozície kurzora.

- Riadiť tempo externého midi zariadenia – začiarknutím tejto položky spôsobíme, že Notedit bude do pripojeného zariadenia posielať časové správy a bude tak riadiť doprovodný štýl nástroja. Túto voľbu je potrebné vykonať vtedy, ak chceme nahrávať rytmické doprovody. Vtedy treba v pripojenom zariadení vypnúť jeho vlastné midi hodiny a prenechať riadenie Noteditu práve začiarknutím tohto políčka. Pre vypnutie hodín na Vašom nástroji nahliadnite do návodu k nástroju.

Klepnutím na OK spustíme nahrávanie. Podľa toho ako sme nastavili parametre sa buď spustí priamo nahrávanie alebo budú odpočítavané takty, buď bude ťukať metronom, alebo bude ticho. Notedit však bude zaznamenávať našu hru, kým nestlačíme klávesu ctrl+shift+R, alebo medzerník.

Počas nahrávania nemusíme hrať prísne iba jedným zvukom. Môžeme pokojne napríklad skombinovať klavír a sláky a hrať viacerými zvukmi naraz, alebo môžeme spustiť doprovodný štýl a pritom hrať pravou rukou melódiu. Všetko čo hráme, bude zaznamenávané. Po skončení nahrávania však prebehne analýza prijatých správ a Notedit zistí, na koľkých kanáloch boli prijaté správy. Každý použitý zvuk zaberie jeden kanál. Ak sme teda hrali napríklad iba na klavíri, použili sme jeden kanál. Ak na klavíri a slákoch, použili sme kanály dva. Ak sme spustili doprovod, použili sme možno aj 9 kanálov. Po skončení nahrávky sa nás preto Notedit spýta, do ktorých trackov má umiestniť noty z jednotlivých kanálov. Nie je dané, že noty z kanálu 1 musia byť v tracku 1. Možno máme v tracku 1 už nejaké iné noty, preto sami rozhodneme, v ktorých trackoch budú nahraté noty. Notedit sa nás postupne spýta na každý kanál a my určíme track, do ktorého chceme noty umiestniť.

Až po zadaní cieľových trackov dôjde k uloženiu nôt do trackov a my si môžeme šípkami prezerať, alebo prehrávať naše dielo.


 

·

 Ďalšie články v rubrike Notedit 3

25. Zarovnanie dĺžky nôt
24. Posúvanie skladby alebo jej častí
22. Metronom
21. Porovnávanie midi súborov
20. Kopírovanie, vystrihovanie a odstraňovanie objektov
19. Vkladanie a mazanie pozícií
18. Notový režim a midi režim

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

"23. Nahrávanie" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa
NOTEDIT - midiworld for blinds
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd