NOTEDIT - midiworld for blinds

Aktuálna verzia

Aktuálna verzia: 2.0
Vydaná: 15. apríla 2012
Stiahnuté: 2301

Stiahnuť Notedit 2.0

Aktuálny snapshot

Aktuálny snapshot: 108
Vydaný: 14. januára 2014
Stiahnutý: 642

Čo je nové

Stiahnuť snapshot 108

Lilypond

Ak chcete pomocou Noteditu tlačiť noty,
stiahnite a nainštalujte si program Lilypond.

Domovská stránka programu Lilypond

Stiahnuť Lilypond

Kto je Online

Momentálne je 2 návštevníkov a 0 člen(ov) online.

Ponuka

Úvodná stránka

MIDI Encyklopédia

Napíšte nám

Kniha návštev

Odporučte nás

Kontakt

RSS

Seriály

Do útrob MIDI (14)

Notedit 3 (25)

Style creator (5)

Event editor (5)

Spolu 49

Na stiahnutie

Štýly (1)

Študijné texty (9)

Spolu 10

HľadaťPokročilé vyhľadávanie

24. Posúvanie skladby alebo jej častí


Autor: admin - Piatok, 18.10. 2013 - 18:00:00


Niekedy sa môže stať, že by sme potrebovali celú skladbu alebo niektorý track posunúť smerom k začiatku alebo opačne. V notovom režime by sme takýto problém vyriešili jednoducho vložením či odstránením pomlčiek alebo taktových čiar. Tam totiž práve ony rozhodujú o tom, kedy skladba, track, či jeho časť zaznie. V midi režime je však každá nota pevne posadená na časovej osi a posunúť nejakú časť jedným či druhým smerom znamená vykonať posun na časovej osi.

Notedit je pre takúto situáciu vybavený nástrojom Posúvanie. Pred jeho použitím nastavíme kurzor na pozíciu, od ktorej má byť track či skladba posunutá. Potom vojdeme do menu Midi a z podmenu Posunúť zvolíme, či chceme posunúť skladbu, track, alebo vybrané tracky. V prípade poslednej možnosti sa zobrazí okno pre výber trackov, ktoré majú byť posunuté. Začiarkneme teda tie, ktoré chceme posúvať a potvrdíme.

Na obrazovke sa objaví strom, v ktorom sú zobrazené jednotlivé takty. Každý takt môžeme rozbaliť a objavia sa doby, ktoré takisto môžeme rozbaliť, aby sme videli jednotlivé polohy. Vyberieme si ten takt, dobu a polohu, do ktorej má byť skladba či track posunutý a potvrdíme kliknutím OK. Posunutie sa vykoná.

Ako príklad uveďme situáciu, kedy sme nahrávali do Noteditu track a z nejakého dôvodu došlo k omeškaniu a naša nahrávka začína až na druhej dobe. Chceme teda všetko posunúť na začiatok taktu, na prvú dobu na prvú polohu, aby nahrávka začala hrať hneď po spustení. Umiestnime kurzor na prvú notu, zvolíme položku Midi/Posunúť/Skladbu a rozbalíme prvý takt, následne prvú dobu a kurzor umiestnime na prvú polohu. Stlačením tlačidla OK Noteditu hovoríme, že chceme, aby nota, na ktorej stojí kurzor, znela už na prvej dobe v prvom takte a logicky všetko ostatné za ňou tak, ako doteraz. Skladba sa posunie a ticho zo začiatku skladby zmizne.

Ako iný príklad uveďme situáciu, kedy máme skladbu s dvoma trackami. V jednom hrá klavír pieseň Tam okolo Levoče a v druhom tracku hrá to isté harmonika. My však chceme, aby harmonika začala hrať až pri druhej slohe, ktorá začína v trinástom takte a nie od začiatku, ako teraz. Nastavíme kurzor na prvú harmonikovú notu a z menu Midi/Posunúť zvolíme položku Track. Rozbalíme takt 13, dobu 1 a kurzor umiestnime na polohu 1. Po stlačení OK sa harmonikový part posunie až o 13 taktov a začne hrať od prvej doby trinásteho taktu.

Nástroj Posúvanie je veľmi efektívny pri odstraňovaní rôznych problémov, ktoré môžu vzniknúť pri asynchrónnom nahrávaní.


 

·

 Ďalšie články v rubrike Notedit 3

25. Zarovnanie dĺžky nôt
23. Nahrávanie
22. Metronom
21. Porovnávanie midi súborov
20. Kopírovanie, vystrihovanie a odstraňovanie objektov
19. Vkladanie a mazanie pozícií
18. Notový režim a midi režim

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

"24. Posúvanie skladby alebo jej častí" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa
NOTEDIT - midiworld for blinds
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd