NOTEDIT - midiworld for blinds

Aktuálna verzia

Aktuálna verzia: 2.0
Vydaná: 15. apríla 2012
Stiahnuté: 2301

Stiahnuť Notedit 2.0

Aktuálny snapshot

Aktuálny snapshot: 108
Vydaný: 14. januára 2014
Stiahnutý: 642

Čo je nové

Stiahnuť snapshot 108

Lilypond

Ak chcete pomocou Noteditu tlačiť noty,
stiahnite a nainštalujte si program Lilypond.

Domovská stránka programu Lilypond

Stiahnuť Lilypond

Kto je Online

Momentálne je 2 návštevníkov a 0 člen(ov) online.

Ponuka

Úvodná stránka

MIDI Encyklopédia

Napíšte nám

Kniha návštev

Odporučte nás

Kontakt

RSS

Seriály

Do útrob MIDI (14)

Notedit 3 (25)

Style creator (5)

Event editor (5)

Spolu 49

Na stiahnutie

Štýly (1)

Študijné texty (9)

Spolu 10

HľadaťPokročilé vyhľadávanie

25. Zarovnanie dĺžky nôt


Autor: admin - Piatok, 25.10. 2013 - 18:00:00


Ako sme hovorili v kapitole o notovom režime a midi režime, žiaden muzikant pri živej hre nedrží noty tak dlho, aby presne naplnil počet požadovaných midi tikov na danú notu. Teda ak je na hudobnom nástroji či v programe definovaná štvrťová nota ako 1000 tikov, mal by muzikant štvrťovú notu držať presne 1000, osminovú 500 a celú 4000 tikov. To nikto nedokáže, preto noty v midi skladbách nie sú presne také dlhé, ako by mali byť. Ak midi súbor otvoríme v nejakom notovom editore a on zobrazí osminové či celé noty, je to prakticky iba odhad, ktorý vyplýva z určitej analýzy.

Takouto analyzačnou schopnosťou disponuje aj Notedit. Analýzu však nevykonáva automaticky, ale po otvorení súboru zobrazuje noty s ich skutočnými dĺžkami. Aby však užívateľa netrápil nič nehovoriacimi číslami, označuje ich pojmami predĺžená a neúplná. Ak by sa teda hudobník pri snahe zahrať osminku trafil presne na 500 tikov, Notedit by jeho notu ohlásil ako osminovú. Ak nota trvá iba 480 tikov, oznámi Notedit, že je to neúplná osminka. Ak muzikant podrží notu až 510 tikov, Notedit povie: predĺžená osminka. Presné trvanie noty si môžeme pozrieť, ak na danej note stlačíme klávesu ctrl+shift+Q. Objaví sa okno s dvoma políčkami – v prvom je reálna dĺžka noty v midi tikoch a v druhom je omeškanie noty v midi tikoch, teda toto číslo nám hovorí, o koľko midi tikov sa muzikant omeškal oproti dobe, na ktorej je nota položená.

Pri počúvaní skladby nemusí prekážať, že noty nie sú presne dlhé. Ak by sme však chceli záznam tlačiť, môže to byť problém, pretože tlačiť je možné iba klasicky dlhé noty, teda štvrťky, pólky, celé noty, osminky atď. Notedit preto ponúka nástroj Zarovnannie dĺžky nôt, ktorý všetky noty upraví tak, aby dĺžkami presne zodpovedali klasickým notám. Ako konkrétnu notu upraví, závisí od analýzy, ktorej program každú notu podrobí.

Pre spustenie zarovnávania dĺžky nôt vojdeme do menu Midi a tam z podmenu Zarovnať dĺžku nôt vyberieme, či chceme zarovnanie vykonať v celom tracku, alebo iba v jeho časti. Netreba snáď pripomínať, že druhá možnosť vyžaduje označenie úseku do bloku.

Po aktivovaní nástroja prebehne analýza a program krátkym pípnutím oznámi, že skončil. Výsledok si môžeme prehrať, alebo si jednotlivé pozície skontrolovať šípkami. Všetky noty už budú prísne osminové, štvrťové, pólové či celé a výrazy ako neúplná či predĺžená by sa viac nemali vyskytovať. Ak Notedit niektorú notu upravil nesprávne, môžeme chybu napraviť ručným vložením dĺžky, najlepšie jej prepísaním a to tak, že podržíme klávesu shift a napíšeme písmeno o, s, p alebo c pre jednotlivé noty tak, ako to robíme pri písaní nôt.


 

·

 Ďalšie články v rubrike Notedit 3

24. Posúvanie skladby alebo jej častí
23. Nahrávanie
22. Metronom
21. Porovnávanie midi súborov
20. Kopírovanie, vystrihovanie a odstraňovanie objektov
19. Vkladanie a mazanie pozícií
18. Notový režim a midi režim

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti


 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

"25. Zarovnanie dĺžky nôt" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa
NOTEDIT - midiworld for blinds
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd